Jesteś tutaj » Strona główna » Zdrowie » Męska miłość do zakupów

Męska miłość do zakupów

  • Data dodania: 2012.03.03

Miłość do zakupów to coś, co przypisuje się głównie kobietom. Tymczasem, prawda jest taka, że namiętność nabywania nowych przedmiotów, w równym stopniu dotyka płeć piękną i brzydką. Mówiąc o namiętności kupowania, nie mamy na myśli naturalnego i zdrowego zadowolenia, z planowanej i kontrolowanej przyjemności, jaką jest zaopatrywanie się w nowe rzeczy. Tematem niniejszego artykułu jest miłość do zakupów, nad którą trudno zapanować, czyli zakupoholizm. Zakupoholizm, który w równym stopniu dotyka kobiety i mężczyzn.

Zakupoholizm, czy to możliwe? Uzależnienie od tak niewinnej, prozaicznej i nieszkodliwej czynności, jaką są zakupy, wydaje się niemożliwe. Tymczasem uzależnienie takie istnieje. Wiele kobiet i mężczyzn dokonuje zakupów pozornie tylko z własnej woli. Wydaje im się, że sami decydują o tym, co kupują i że kontrolują swoje zakupy. tymczasem prawda jest inna. Ulegają oni przymusowi kupowania, którego nie dostrzegają. Wokół nich rosną góry niepotrzebnych rzeczy, które cieszą tylko przez chwilę, zaraz po tym gdy się je kupi.

Istota zakupoholizmu. Jak w każdym uzależnieniu, tak i w zakupoholizmie, nie chodzi o to co się robi, ale o to, co odczuwa się w związku z wykonywaną czynnością. Zakupoholicy to ludzie, których nie pociąga samo kupowanie, ale nastrój który odczuwają w trakcie i zaraz po zakupach. Uzależnienie od zakupów to zakupy dokonywane pod wpływem impulsu i przymusu, który pojawia się prawie zawsze, gdy jest okazja do kupienia czegokolwiek. Zakupoholizmem nie jest sporadyczne kupowanie pod wpływem chwili. Jeśli coś takiego zdarza nam się od czasu do czasu i nie żałujemy , że zrobiliśmy zakupy – jest ok. Problem pojawia się wówczas, gdy nad potrzebą kupienia czegoś nowego nie da się już zapanować. Zakupoholicy nie kupują po to żeby mieć, ale po to, by się lepiej poczuć. Uzależniają się oni od podniecenia i chwilowej euforii związanej z zakupami, podobnie jak alkoholicy uzależniają się od nastroju, w jaki wprawia ich wypity trunek.

Kupuj i nie myśl. Uzależnieniu od zakupów sprzyja łatwość nabywania różnych rzeczy. Nadawcy reklam namawiają nas do tego, by kupować, korzystać, brać i cieszyć się wszystkim bez miary. Miarę tę naprawdę łatwo jest zatracić , mając możliwość kupowania dóbr wszelakich, bez namacalnego i natychmiastowego ponoszenia kosztów dokonanych zakupów. Zakupy na kredyt, kupowanie przez internet i płacenie kartą sprawiają, że nie mamy poczucia wydawania pieniędzy. Płacenie banknotami było bardziej konkretne i powstrzymywało od dalszego kupowania. Pieniądze w ręku są o wiele bardziej przeliczalne niż pieniądze na karcie czy koncie bankowym, a tym bardziej na karcie kredytowej. Trudno jest powstrzymać się od zakupów, gdy z każdej strony woła nas jakaś niepowtarzalna okazja, świetna promocja i niesamowita obniżka.

Zakupoholizm u mężczyzn. Zakupoholizm rozpoznaje się u 5-6 procent dorosłej populacji. Połowę tej liczby stanowią mężczyźni. W przeciwieństwie do kobiet, które najczęściej ulegają pokusie (przymusowi) kupowania odzieży, biżuterii i kosmetyków, mężczyźni uzależnieni od zakupów nabywają wciąż nowe sprzęty i urządzenia elektroniczne: komputery, telefony, aparaty fotograficzne itp. Mężczyźni zakupoholicy uzależnieni są od poczucia prestiżu, bycia nowoczesnym i wyposażonym w najnowsze cuda techniki. Zarówno kobietom, jak i mężczyznom uzależnionym od kupowania, nabywanie nowych przedmiotów poprawia nastrój, uzupełnia pustkę i podnosi poczucie własnej wartości.

Fajnie, ale krótko. Euforia, poczucie mocy, dobry nastrój i samozadowolenie, po kolejnych wymuszonych zakupach, trwają tylko chwilę. Po krótkim czasie, do świadomości dociera fakt, że kupiło się kolejne niepotrzebne rzeczy, że znów uległo się jakiejś tajemniczej sile, która popycha do powtarzania tego samego. Uzależnienie od zakupów to nałóg, który skutkuje poważnymi konsekwencjami. Zakupoholicy popadają w długi i inne kłopoty. Zakupoholizm leczy się tak samo jak inne nałogi. Poradnie uzależnień wprowadzają obecnie terapię dla zakupoholików. Jeśli twoje zachowania związane z robieniem zakupów niepokoją ciebie lub twoich najbliższych, poszukaj pomocy u specjalistów. Możesz skorzystać ze wsparcia samopomocowej grupy anonimowych zakupoholików.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 przystojniak.pl