Jesteś tutaj » Strona główna » Zdrowie » Mieszkaj zdrowo, czyli kilka rad jak przeciwdziałać i pozbywać się wilgotności w domach i mieszkaniach

Mieszkaj zdrowo, czyli kilka rad jak przeciwdziałać i pozbywać się wilgotności w domach i mieszkaniach

Często słyszy się, że ludzie narzekają na zbyt suche powietrze w swoich mieszkaniach. Niektórzy jednak mają o wiele poważniejszy i trudniejszy do usunięcia problem, jakim jest zbyt duża wilgotność domów i mieszkań. Nawilżyć przesuszone powietrze jest dużo łatwiej, niż pozbyć się nadmiaru pary wodnej z powietrza i ścian. Na zaleganie wilgoci w pomieszczeniach i będące jej skutkiem grzyby i pleśnie, narzekają przede wszystkim mieszkańcy starych domów i kamienic.

Wilgoć w domach i mieszkaniach. Pewien stopień wilgotności powietrza, którym oddychamy, przebywając w różnych wnętrzach jest niezbędny. Zdrowa wilgotność powietrza to taka, która nie przekracza 60 procenta, ale i nie spada poniżej 30 procent. O nadmiarze wody w powietrzu mówimy wówczas, gdy górna granica zostanie przekroczona. Wilgoć występująca w domu lub mieszkaniu, może mieć charakter chwilowy lub ciągły. Nie należy niepokoić się tym, że w chwili gdy na kuchence gotują się trzy potrawy, okno w kuchni powleka się parą, a poziom wilgotności przekracza znacznie podaną normę. Taką wilgoć łatwo jest usunąć poprzez uchylanie okna na czas gotowania. Chwilowa i nieszkodliwa wilgoć może przekształcić się w stałe i szkodliwe zjawisko, jeśli będziemy zapominać o doraźnym usuwaniu jej.

Przyczyny zawilgocenia domów i mieszkań.

Niedrożna wentylacja. Podczas wykonywania wielu czynności domowych związanych z wodą, w powietrzu pojawia się para wodna. Dobrze działająca wentylacja, powoduje ruch powietrza, który zapewnia wymianę wewnętrznego powietrza z zewnętrznym. Dzięki temu para wodna nie osadza się na ścianach, nie wnika w nie i nie powoduje rozwijania się pleśni i grzybów. W większości domów i mieszkań mamy wentylację grawitacyjną, czyli otwory w drzwiach, kratki ścienne itp. W nowo budowanych domach, coraz częściej stosuje się wentylację mechaniczną, czyli instaluje się urządzenia wzmagające ruch powietrza.
Nieprawidłowa izolacja pionowa lub pozioma. Izolacja ta ma chronić przegrody obiektów budowlanych, przed wnikaniem w nie wód pochodzących z ziemi i deszczu. Charakterystycznymi objawami wskazującymi na brak lub wady takiej izolacji, są mokre plamy pojawiające się na najniższych kondygnacjach.
Uszkodzony dach, obudowy kominów lub rynny. Tego typu usterki są przyczyną wilgoci, która atakuje domy od góry. Narzekają na nią mieszkańcy ostatnich pięter, a usuwanie jej skutków za pomocą środków grzybobójczych, nie przynosi żadnego rezultatu.
Wilgoć kapilarna. To wilgoć jaką mają w sobie elementy budowlane. Ma to szczególne znaczenie w przypadku nowych domów, które trzeba dokładnie osuszyć, zanim zacznie się w nich mieszkać. Wilgoć kapilarna potrafi dać znać o sobie, w kilka miesięcy po zagospodarowaniu budynku.

Zapobieganie wilgoci w domach i mieszkaniach. Przeciwdziałanie nadmiernej wilgoci domów i mieszkań, polega na systematycznej obserwacji stanu elementów, od których zależy, czy woda przedostaje się do ścian i wnętrz. Konieczne są więc systematyczne przeglądy dachów, rynien, parapetów, gzymsów, przewodów i urządzeń wentylacyjnych. Aby uniknąć wilgoci w użytkowanych wnętrzach, trzeba ogrzewać je i wietrzyć regularnie. Im wyższa jest temperatura powietrza, tym mniejsza jest kondensacja pary wodnej na ścianach. Przepływ powietrza eliminuje wilgoć, tak więc nie należy przekształcać pomieszczeń w szczelne termosy, do których nie przedostanie się ani gram ożywczego wiaterku. Szczelnie zaryglowane okna i pozamykane drzwi są częstym powodem zawilgocenia ścian. Dlatego należy pozostawiać je w pozycji minimalnego uchyłu.

Czym objawia się zbyt wysoka wilgoć domów i mieszkań? Objawem wilgoci w pomieszczeniach, nie są jedynie zielono czarne i brzydko pachnące wykwity na ścianach, oraz białawy meszek na tylnych ściankach mebli. Przy zbyt wysokiej wilgotności powietrza pojawia się woda i para na szybach, brzegi tapet odklejają się od ścian, wypaczają się drewniane podłogi itp. Nadmierna wilgoć w mieszkaniu i domu jest nie tylko niemiła, ale i niezdrowa. Sprzyja bowiem rozwojowi drobnoustrojów powodujących alergie i inne poważne schorzenia. Przebywając w zawilgoconym mieszkaniu lub domu, można źle się czuć i nie wiedzieć, że przyczyną złego samopoczucia jest właśnie to. Zbyt wilgotne powietrze powoduje bóle głowy, pieczenie oczu, katar i problemy z oddychaniem.

Usuwanie wilgoci z domów i mieszkań. Usuwanie wilgoci z różnych wnętrz, na nic się zda, jeśli zamiast przyczyn, będziemy usuwać tylko objawy. Doraźne wysuszenie i pomalowanie ścian, które wilgotnieją z powodu złej wentylacji lub braku instalacji, da jedynie krótkotrwały efekt. Przez jakiś czas będzie czysto i pięknie, po czym wady budowlane lub usterki znów dadzą o sobie znać. Pozbycie się nadmiernej wilgoci z obiektów budowlanych, wymaga nierzadko gruntownych remontów i napraw. Nieco łatwiejsze jest usunięcie wilgoci, której przyczyną jest nadmierna kondensacja pary wodnej w powietrzu. Jeśli nie możemy zrobić nic innego, bo na przykład kamienica, w której mieszkamy zarządzana jest przez kogoś innego, spróbujmy walczyć z tym od środka. Wilgoć w mieszkaniu stanie się mniejsza, jeśli będziemy je regularnie ogrzewać i wietrzyć. Pomocne w tym zakresie są urządzenia zwane osuszaczami powietrza. Działają one na różnych zasadach i mają różną wydajność. Urządzenia te pochłaniają wilgotne powietrze i oddają suche, a nadmiar wilgoci skraplają i gromadzą w specjalnym pojemniku, który trzeba opróżnić, gdy jest pełny.. Kupując osuszacz powietrza, musimy określić jaką powierzchnię chcemy nim osuszyć. Powierzchnię osuszania podaje się w metrach sześciennych. Większość osuszaczy, posiada wyświetlacze, na których ustawiamy żądaną wilgotność powietrza. Urządzenia te włączają i wyłączają się same i przystosowane są do pracy ciągłej. Mając takie urządzenie, można przekonać się, jak bardzo zmienia się poziom wilgoci w powietrzu, zależnie od pogody. W deszczowe dni, trzylitrowy pojemnik osuszacza, wypełnia się wodą w ciągu kilku godzin. Wiatrak sufitowy, to kolejne urządzenie, które przeciwdziała wilgoci w powietrzu. Zaleca się w zimowe miesiące, włączać go na bardzo wolnych obrotach. Ruch powietrza inicjowany przez obracające się skrzydła, doraźnie przeciwdziała wilgoci.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Komentarze (1)

AsimovFan

13:51, 27 luty 2014

Ja mam u siebie osuszacz powietrza Albert. Po remoncie była w domu wysoka wilgotność - farba, tynki i inne rzeczy wychodziły ze ścian, a byla jesień, więc warunki do wysychania kiepskie. Kupiliśmy ten bo ogarniał 70m2 i dał rade

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl