Jesteś tutaj » Strona główna » Zdrowie » Naturalne metody walki z łuszczycą

Naturalne metody walki z łuszczycą

Łuszczyca jest jednym z najczęściej diagnozowanych schorzeń dermatologicznych. Leczenie łuszczycy bywa dość trudne, zwłaszcza, że jest to choroba długotrwała i z tendencjami do nawrotów.  Najczęściej atakuje osoby pomiędzy dziesiątym a trzydziestym rokiem życia, nie jest to jednak regułą. Najbardziej charakterystycznym objawem są łuszczące się wykwity, które powstają na skórze i wyglądają bardzo nieestetycznie.

Leczenie łuszczycy nie musi odbywać się tylko i wyłącznie za pomocą środków farmakologicznych. Oczywiście w najcięższych przypadkach ten sposób leczenia jest najbardziej skuteczny. Jeśli jednak mamy do czynienia z nieco lżejszą odmianą łuszczycy, wówczas możemy spróbować ratować się naturalnymi sposobami.

Co powoduje łuszczycę?

Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną. Trudno się więc nią zarazić. Do najczęściej wymienianych przyczyn wywołujących to schorzenie zalicza się infekcje, uszkodzenia skóry, lekarstwa oraz alkohol. Łuszczyca może być wywołana zatem bakteryjną infekcją dróg oddechowych, zadrapaniem, oparzeniem, hormonami oraz nadużywaniem alkoholu (w takich wypadkach na ogół dochodzi do pojawienia się ciężkich odmian łuszczycy).

U niektórych pacjentów może dojść dodatkowo do zaostrzenia objawów chorobowych. Pogorszenie stanu skóry może pojawić się na skutek nadwagi, nikotyny, stosowania niewłaściwych kosmetyków, stresu a także nadmiernej higieny.

Zioła pomocne w walce z łuszczycą

Jedną z metod w zwalczaniu wykwitów powstających na skórze jest stosowanie ziół. Już od kilku stuleci wiadomo, że to właśnie ziołowe napary i płukanki mają zdolność regenerowania oraz odtruwania organizmu. Istnieje wiele ziół, które są w stanie usuwać toksyny, więc dobrać te najskuteczniejsze nie jest łatwo. W walce z łuszczycą pozytywne efekty przynoszą między innymi liście brzozy, skrzypu, akacji oraz perzu.

Wszystkie zioła najlepiej zgromadzić w takiej samej ilości i zmielić. Mielenie pozwala
w najlepszy sposób wykorzystać lecznicze właściwości ziół. Mieszankę następnie należy zalać gorącą wodą i parzyć przez kilkanaście godzin. Najlepsze efekty przynoszą słabe napary. Taki napój można wypijać w ilości pół litra każdego dnia. Napar z wyżej wymienionych ziół ma ponadto działanie tonizujące oraz aseptyczne.

W leczeniu łuszczycy wykorzystywane są także takie zioła, jak: łopian, krwawnik, bluszczyk, arnika, ogórecznik oraz uczep trójlistkowy.

Lecznicze kąpiele

Bardzo dobre rezultaty w zwalczaniu łuszczycy przynieść może również naturalna higiena (bez stosowania środków chemicznych). Szampony, żele oraz mydła mogą nie tylko podrażniać skórę, ale także w znacznym stopniu utrudniać proces gojenia się tkanki skórnej. By uniemożliwić dalsze rozprzestrzenianie się choroby, zaleca się ciepłe oraz zimne kąpiele bez dodatków wyżej wymienionych preparatów.

Ciepłe kąpiele mogą początkowo powodować nasilenie się objawów świądu. Do wody można dodawać  wywar z otrębów pszennych (wcześniej należy je gotować przez dziesięć – piętnaście minut). Dość dobrze sprawdzają się również zimne kąpiele z dodatkiem octu
z jabłek. Nawilżanie skóry w ten sposób znacznie łagodzi przebieg choroby, a dodatkowo przyczynia się do ograniczania powstawania łusek.

By zatrzymać wilgoć w skórze poleca się stosować tłuszcze roślinne, natłuszczające oleje do ciała lub parafinę. Doskonałą alternatywą dla farmakologicznych środków jest także organiczny olej kokosowy, który jest coraz bardziej znany w leczeniu rozmaitych zmian skórnych.

Dieta na łuszczycę

Leczenie łuszczycy powinno odbywać się nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz. Dieta osób chorych na łuszczycę powinna zawierać przede wszystkim spore ilości witaminy B2 oraz H. Wskazane jest spożywanie cebuli, kapusty, marchwi, szpinaku, winogron oraz suszonych moreli. Można także sięgnąć po suplementy mineralne (zwłaszcza z witaminą E, gdyż ta ma działanie regenerujące na skórę).

W przypadku łuszczycy najlepiej sprawdza się tak zwana dieta alkalizująca, polegająca na spożywaniu warzyw oraz owoców. Ponadto do jadłospisu warto wprowadzić ryby i tran. Produkty te zawierają cenne kwasy tłuszczowe omega 3, które także skutecznie wpływają na ograniczanie zmian skórnych.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Komentarze (1)

NocnyMarek

09:06, 06 luty 2017

Świetny artykuł!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 przystojniak.pl