Jesteś tutaj » Strona główna » Zdrowie » Pakiet badań dla mężczyzny

Pakiet badań dla mężczyzny

Mężczyźni niestety nie zawsze chętnie się badają. Lekceważą pierwsze symptomy groźnych chorób, twierdząc, że są przecież młodzi i silni. Tymczasem coraz większa liczba panów cierpi na poważne dolegliwości, dając tym samym szansę chorobie, poddając się bez walki.

Już od kilku lat na profilaktykę kładzie się ogromny nacisk. Jakie badania powinien wykonywać każdy mężczyzna w średnim wieku, by ustrzec się przed najpoważniej zagrażającymi mu chorobami?

Mężczyźni żyją krócej

Mężczyźni żyją krócej od kobiet (średnio o 6 – 8 lat) z wielu względów. Przede wszystkim ich krótsze życie wynika z odmiennego stylu życia, który jest zupełnie innym trybem niż ten prowadzony przez kobiety. Panowie więc rzadko kiedy dbają o siebie, stosują diety, a co więcej, nie podlegają także ochronnemu wpływowi hormonów. Mężczyźni w końcu o wiele częściej sięgają po papierosy oraz po alkohol, a takie używki mają przecież destrukcyjny wpływ na cały organizm. Do tego dochodzi jeszcze niezbyt chętne badanie się i brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej.

Skutki prowadzenia złego trybu życia mogą być naprawdę przerażające. Jeśli w odpowiednim czasie nie zadbasz o siebie, możesz być pewien, że choroba może stanąć na twojej drodze. Wówczas na badania profilaktyczne nie będzie już czasu, warto więc nie lekceważyć jakichkolwiek objawów schorzeń.

Największe zdrowotne zagrożenia

Jedną z chorób, która dziesiątkuje mężczyzn, jest choroba wieńcowa, a więc choroba układu krążenia. Dzisiaj choroby te zaliczane są do grona chorób cywilizacyjnych i cierpią na nie osoby na całym świecie. Jedną z najczęstszych dolegliwości towarzyszących chorobie wieńcowej jest ból w klatce piersiowej, którego absolutnie nie należy lekceważyć. Jest to ból o charakterze duszącym, niekiedy rozrywającym. Nieleczona choroba wieńcowa może prowadzić do zawału serca, a to już o krok od zatrzymania pracy serca i migotania komór. Takie symptomy powinny więc nas na pewno zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza.

Częstym źródłem problemów zdrowotnych jest także otyłość, która niestety przez panów jest również lekceważona. Z pozoru nic wielkiego, nieco większy tłuszcz na brzuchu nie powinien być przecież powodem odwiedzenia lekarza – powiedzą panowie. Tymczasem otyłość brzuszna, nazywana niekiedy także otyłością centralną, również może prowadzić do chorób serca. Zwalczenie zbędnej tkanki tłuszczowej można więc oznaczać nie tylko przedłużenie swego życia, ale także lepsze samopoczucie.

Duże zagrożenie zdrowotne stanowi również nowotwór jelita grubego, który niestety samodzielnie jest wręcz niemożliwy do wykrycia. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne, dzięki którym można wykryć tą podstępną chorobę już w jej początkowej fazie. A to, jak wiadomo, daje nam o wiele większe szanse na całkowite wyleczenie. Badaniami, które mężczyźni powinni wykonywać są przede wszystkim dwa badania – nowoczesna kolonoskopia oraz kał na krew utajoną.

Jednym z najczęstszych i najbardziej charakterystycznych objawów tego rodzaju nowotworu są zaparcia. Pojawiające się całkowicie bez powodu, powinny nas skłonić do wizyty u specjalisty.

Warto jeszcze dodać, że na trzecim miejscu, tuż za chorobami układu krążenia oraz za nowotworem jelita grubego, plasuje się nowotwór prostaty. Mimo, że w naszym kraju urologia jest na wysokim poziomie, to wciąż liczba zgonów na tą chorobę jest dość wysoka. Zapewne wynika to jednak przede wszystkim ze zbyt późnego podjęcia specjalistycznego leczenia.

Profesjonalna wizyta lekarska

We współczesnych czasach troska o zdrowie powinna przejawiać się zatem nie tylko w zdrowym stylu życia, ale także w poddawaniu się rutynowym badaniom kontrolnym oraz profilaktycznym. Badanie krwi, moczu, określenie poziomu cukru oraz cholesterolu, a także prześwietlenie klatki piersiowej – to pakiet podstawowych badań dla każdego mężczyzny.

Coraz częściej można usłyszeć również o możliwości wykonania całkowicie bezpłatnych badań. Darmowe badania USG prostaty i jąder były wykonywane w tym roku między innymi w ramach „Tygodnia Urologii”, który trwał w dniach 12 – 16 września. Akcja ta zorganizowana została przez Polskie Towarzystwo Urologiczne i objęła aż trzydzieści dwa polskie miasta.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2020 przystojniak.pl