Jesteś tutaj » Strona główna » Zdrowie » Pozwól się dotknąć, czyli wszystko, co trzeba wiedzieć o masażu

Pozwól się dotknąć, czyli wszystko, co trzeba wiedzieć o masażu

Myślisz czasem o udaniu się do masażysty? Chciałbyś spróbować, ale nie bardzo wiesz na czym to polega i czemu ma służyć? Oto kilka najważniejszych wiadomości o masażu i jego rodzajach.

Masaż klasyczny (leczniczy). Masaż to jedna z najstarszych, ale wciąż rozwijających się metod oddziaływania na zdrowie i nastrój człowieka. Leczniczą wartość dotyku odkryto już bardzo dawno temu. Masaż klasyczny, zwany także leczniczym, polega na wzrastającym stopniowo na sile, dotykowym oddziaływaniu na skórę i tkankę podskórną. Lecznicza moc takiego masażu, polega na intensyfikacji mikrokrążenia. Masaż leczniczy pomaga zwalczać wiele dokuczliwych dolegliwości, pochodzenia mięśniowo stawowego. I nie są to tylko dolegliwości osób starszych. Masaż potrzebny jest wszystkim, bowiem wszyscy wiedziemy dziś siedzący tryb życia i przeżywany dużo stresów, powodujących napięcia mięśni. Lecznicze oddziaływanie masażem, może mieć charakter miejscowy lub uogólniony. Masaż klasyczny składa się z kilku faz, a są to: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, wstrząsanie i wibracje. Podczas takiego zabiegu często odczuwa się ból, związany ze stymulacją dawno nie aktywizowanych grup mięśni. W nagrodę, po kilkunastu godzinach, czujemy się jak nowo narodzeni.

Masaż twarzy. Dbanie o młody i atrakcyjny wygląd twarzy, przestało być obecnie domeną pań. W gabinetach kosmetycznych coraz częściej goszczą panowie, którzy chcą wyglądać młodo, świeżo i pięknie. Jednym z zabiegów odmładzających i ujędrniających skórę twarzy, a przy okazji przyjemnie relaksujących, jest masaż twarzy. Regularne korzystanie z takich zabiegów, poprawia mikrokrążenie, tym samym przyczynia się do opóźniania efektów starzenia się twarzy. Masaż twarzy to tylko jeden z wielu rodzajów masażu kosmetycznego. Masaże takie można stosować na całym ciele i mają one podobne funkcje: podtrzymują lub przywracają młodość skórze.

Masaż izometryczny. Z tej formy masażu korzysta się po różnego rodzaju urazach, które wymagają czasowego unieruchamiania kończyn w gipsie. Po zdjęciu gipsu, okazuje się, że świeżo zrośnięta ręka lub noga, prawie zupełnie pozbawiona jest mięśni. Przyrost masy mięśniowej, najłatwiej jest uzyskać poprzez wykonywanie odpowiednich ćwiczeń. Po urazach jednak nie zawsze jest to możliwe. Masaż izometryczny oddziaływuje na mięśnie, które są w fazie skurczu izometrycznego. Dzięki temu, uszkodzona niedawno kończyna, odzyskuje nie tylko masę, ale i sprawność mięśni.

Masaż odchudzający. Miło by było, gdyby tego rodzaju masaż, pozwalał szybko pozbywać się niechcianych oponek i brzuszków. Niestety, tak się nie dzieje. Masaż odchudzający, to oddziaływanie na skórę, które rozbija niewielkie złogi tłuszczowe usytuowane tuż pod nią. Masaż odchudzający nie odchudza, ale wspomaga odchudzanie, to znaczy poprawia efekty zastosowanej diety.

Masaż relaksacyjny. Masaż relaksacyjny, to najprzyjemniejszy zabieg tego typu. Służy on przede wszystkim poprawie nastroju, odprężeniu i relaksacji. Stymulacja dotykowa skóry jest tu przyjemna i wzbogacana różnymi elementami, takimi jak muzyka, światło świec, olejki zapachowe itp. Masaż relaksacyjny pozwala odreagować stresy i napięcia, nagromadzone w ciągu dni pełnych pracy, pośpiechu i obowiązków. Najciekawszymi rodzajami takiego masażu są masaże gorącymi kamieniami, masaże aromaterapeutyczne i masaże czekoladą.

Masaż shiatsu. Masaż shiatsu to jeden z egzotycznych zabiegów tego typu, polegający na naciskaniu kciukami wybranych punktów na ciele. Masaż ten związany jest z teorią utożsamiającą zdrowie człowieka, z właściwym rozmieszczeniem energii wewnętrznej. W myśl tej teorii, choroby są skutkiem zbytniego nagromadzenia energii w jednych miejscach i zbyt małej energii w innych okolicach ciała. Masaż shiatsu wyrównuje energię wewnętrzną, przyczyniając się tym samym, do zapobiegania lub spowalniania rozwoju różnych chorób. W oparciu o tę samą teorię, działają inne masaże egzotyczne, w których wykorzystuje się miękkie torebki wypełnione ziołami zwane stemplami, elementy akupresury itp.

Hydromasaż. Oddziaływanie na mikrokrążenie jest także możliwe z wykorzystaniem wody. Sama woda tu nie wystarcza. Za pomocą specjalnie rozmieszczonych dysz, do wody, w której stoimy, siedzimy lub leżymy, doprowadzane jest powietrze pod odpowiednim ciśnieniem. Ruch wody wywołany przez punktowe strumienie powietrza, masuje wybrane okolice ciała, Z hydromasażu można obecnie korzystać na dużych basenach, w centrach SPA, sanatoriach i uzdrowiskach. Chcąc stale relaksować i poprawiać swoją kondycję hydromasażem, warto zainstalować w swojej łazience, specjalną wannę, wyposażoną w pompy i dysze.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl