Jesteś tutaj » Strona główna » Zdrowie » Przyczyny i objawy kamicy nerkowej

Przyczyny i objawy kamicy nerkowej

Kamica nerkowa to bardzo uporczywa przypadłość, która często mocno daje o sobie znać. Jej objawy są dosyć charakterystyczne, choć nie zawsze pojawiają się w początkowym stadium choroby. Oto porady jak rozpoznać symptomy kamicy, jak sobie radzić z tą przypadłością, by uśmierzyć ból oraz jak wygląda leczenie?

Przyczyny kamicy nerkowej

Kamica nerkowa to inaczej gromadzenie się w nerkach złogów będących różnej wielkości kamieniami. Powstają one na skutek wytrącania się z moczu związków chemicznych. Najczęściej przypadłość ta występuje u mężczyzn, chociaż kobiety także mogą mieć z nią do czynienia. Główną przyczyną powstawania kamieni jest wydalanie przez organizm nadmiernej ilości wapnia, szczawianów oraz kwasu moczowego. Ryzyko zachorowalności zwiększa też niedobór magnezu. A zatem można stwierdzić, że duży wpływ na to, czy zachorujemy na kamicę nerkową ma nasz styl odżywiania. Jeszcze jednym czynnikiem wpływającym na ryzyko wystąpienia choroby jest nadczynność przytarczyc, jednak ten przypadek należy do rzadkości.

Objawy choroby

Pierwsze symptomy choroby nie zawsze są widoczne, zwłaszcza przy pojawieniu się niewielkich kamieni. Jednak, gdy złogi stają się większe występuje uporczywy ból brzucha oraz pleców. W cięższych przypadkach mogą się pojawić: krwiomocz, częstomocz połączony z bólami podczas korzystania z toalety, kolka promieniująca w stronę pachwin, sromu lub jąder, nudności oraz wymioty, a także gorączka i ogólne uczucie osłabienia. Jeśli zauważmy u siebie jakiekolwiek objawy, należy wybrać się do lekarza, który ustali właściwą diagnozę. Zanim otrzymamy wyniki, możemy ból uśmierzyć lekiem przeciwbólowym, jednaka  zanik dolegliwości nie może być  powodem do zaniechania wizyty u specjalisty.

Jak się leczy kamicę nerkową

W zależności od przypadku lekarz, który zdiagnozuje u nas kamicę nerkową, zaleci zażywanie leków rozkurczowych, które spowodują, że kamienie będą mogły zmienić swe położenie. Dzięki temu powinny one zostać po pewnym czasem wypłukane z organizmu razem z moczem. Gdy kamienie okażą się za duże i nie będą mogły zostać swobodnie wydalone, konieczne okaże się ich rozbicie na mniejsze cząstki przy pomocy litotryptoru i wytwarzanych za jego pomocą fal uderzeniowych. By zapobiec ewentualnym nawrotom choroby, należy wyjątkowo przestrzegać diety i stosować się do zaleceń lekarza.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl