Jesteś tutaj » Strona główna » Zdrowie » Rak skóry – skąd się bierze i jak się przed nim zabezpieczyć?

Rak skóry – skąd się bierze i jak się przed nim zabezpieczyć?

Spośród wielu różnego rodzaju nowotworów złośliwych rozpoznawanych u ludzi na całym świecie dość dużą grupę stanową raki skóry. Od kilkunastu lat obserwuje się wzrost zachorowania na tego rodzaju schorzenia, co jest jednak związane nie tylko z intensywnym promieniowaniem słonecznym. Do najczęstszych nowotworów skóry zaliczany jest rak podstawnokomórkowy oraz rak kolczystokomórkowy.

Przyjmuje się, że nowotwory skóry stanowią około dziesięciu procent wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe. Najczęściej na te niebezpieczne schorzenia zapadają mieszkańcy krajów słonecznych (Australia, południowe regiony Stanów Zjednoczonych), ale nie tylko. Coraz częściej odnotowuje się bowiem przypadki zachorowania na raka skóry również u ludzi zamieszkujących Europę.

Rodzaje nowotworów skóry

Do najczęstszych typów raka skóry zalicza się raka podstawnokomórkowego oraz kolczystokomórkowego. Pierwszy rodzaj jest rakiem o miejscowej złośliwości i odznacza go powolny przebieg. Ten rak dość rzadko powoduje przerzuty i najczęściej jest rozpoznawany u osób
w podeszłym wieku. Raki podstawnokomórkowe najczęściej są zlokalizowane w obrębie twarzy (na czole, w okolicach nosa, oczodołów), nieco rzadziej pojawiają się na kończynach.

Z kolei rak kolczystokomórkowy najczęściej pojawia się u osób w średnim wieku. Ten rodzaj nowotworu skóry cechuje się szybkim wzrostem i skłonnością do przerzutów. Zmiany najczęściej są obserwowane w okolicy błon śluzowych skóry, ale mogą też wystąpić w okolicach nosa czy oczodołów. Przebieg tego typu raka jest uzależniony w głównej mierze od jego umiejscowienia.

Oprócz wyżej wymienionych rodzajów nowotworów skóry należy jeszcze wymienić czerniaka, mięsaka, chorobę Bowena oraz tak zwaną złośliwą plamę soczewicowatą. Te typy raka skóry występują jednak nieco rzadziej.

Czynniki ryzyka wystąpienia raka skóry

Nowotwory skóry mogą rozwijać się przede wszystkim pod wpływem różnego rodzaju czynników fizycznych, mechanicznych oraz chemicznych. Najbardziej narażone na raka skóry są osoby posiadające I lub II fototyp skóry (blond włosy, piegi, niebieskie oczy). Ryzyko zachorowania zwiększa się także z wiekiem i często są uzależnione od stanu immunologicznego danej osoby.

Spośród czynników o charakterze środowiskowym najczęściej jest wymieniane promieniowanie ultrafioletowe UV. Największy wpływ na rozwój nowotworu skóry ma najprawdopodobniej frakcja UVB, ale naukowcy udowodnili, że także frakcja UVA może brać udział
w tworzeniu komórek nowotworowych. To właśnie z tego względu warto ograniczać korzystanie z urządzeń, które emitują tego rodzaju promieniowanie.

Na rozwój raka skóry mogą też mieć wpływ czynniki chemiczne (arsen, promieniowanie jonizujące, smoła pogazowa, związki będące pochodnymi węglowodorów aromatycznych) oraz przewlekłe podrażnienia skóry w wyniku urazów czy stanów zapalnych.

Jak się objawia rak skóry?

Pierwsze oznaki nowotworu skóry na ogół są niewinne i dlatego tak wiele osób trafia do lekarza, kiedy choroba jest w zaawansowanym stadium rozwoju. Na pewno nie powinniśmy lekceważyć poszerzonych naczyń oraz różnego rodzaju guzków, zwłaszcza tych, które krwawią. Takie symptomy na ogół nie bolą, o tym także warto pamiętać.

Do późnych objawów raka skóry należy natomiast zaliczyć owrzodzenie i krwawienie.
W takich przypadkach często stwierdza się również przerzuty do regionalnych węzłów chłonnych (na przykład przy zmianach w obrębie twarzy – w węzłach chłonnych na szyi).

Jak chronić się przed nowotworami skóry?

By zapobiegać rakowi skóry, warto wiosną oraz latem zadbać o właściwą ochronę skóry. Pamiętajmy, że promienie słoneczne mogą być dla nas niebezpieczne nawet w przypadku pochmurnych dni. Najprościej jest zabezpieczać skórę, stosując kremy z wysokimi filtrami.

Nie do końca natomiast jest pewne, czy rakowi skóry można zapobiegać dbając o właściwą dietę. Na pewno jednak warto dmuchać na zimne i wprowadzić do jadłospisu dietę bogatą w przeciwutleniacze. Wyeliminujmy natomiast z diety produkty wysoko przetworzone oraz czerwone mięso.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 przystojniak.pl