Jesteś tutaj » Strona główna » Zdrowie » Serce - odżywianie i suplementy

Serce - odżywianie i suplementy

  • Data dodania: 2012.09.25

Serce jest jednym z najważniejszych organów, o który niewątpliwie powinniśmy szczególnie dbać. Niestety wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne znaczenie dla serca ma odżywianie oraz prowadzony styl życia. Tymczasem naukowcy apelują. Z powodu chorób serca, które zaliczane są już od kilku lat do grona schorzeń cywilizacyjnych, codziennie na całym świecie umiera coraz większa liczba osób.

Zastanawiasz się jak skutecznie dbać o serce, by było mocne jak przysłowiowy dzwon? Jeśli tak, to na pewno powinny cię zainteresować wskazówki związane z odżywianiem, bowiem to właśnie sposób odżywiania jest w stanie odmienić kondycję naszego serca. Niezdrowa dieta, jak się okazuje, może być powodem wielu chorób, w tym między innymi choroby wieńcowej serca, która może prowadzić do zgonu.

By zachować zdrowe serce

Aby przez długie lata zachować zdrowe serce, niekoniecznie trzeba stosować drastyczne diety i rezygnować ze swoich ulubionych pokarmów. Niekiedy wystarczy kilka drobnych zmian, a już po niedługim czasie możemy odczuć wyraźne korzyści płynące ze zmiany naszych dotychczasowych nawyków żywieniowych. Zmiana diety może ci dodatkowo pomóc w utrzymywaniu właściwej wagi, w obniżaniu poziomu tak zwanego złego cholesterolu, a także w kontrolowaniu ciśnienia, które będzie na właściwym poziomie.

Zdrowe odżywianie warto zacząć od niewielkich zmian, by stopniowo wprowadzać w życie coraz więcej dobrych nawyków. Początkowo korzyści może nam przynieść chociażby ograniczanie spożycia soli oraz alkoholu, bowiem substancje te w dużych ilościach mają bardzo niekorzystny wpływ na pracę serca.

Serce a tłuszcze

Najważniejszą zasadą żywieniową jest jednak ograniczanie złych tłuszczów, które poza tym, iż przyczyniają się do wzrostu zachorowalności na choroby serca, mogą powodować także wiele innych groźnych schorzeń, w tym między innymi choroby nowotworowe. Świadoma oraz urozmaicona dieta będzie miała więc duży wpływ na kondycję naszego serca.

Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić przede wszystkim na ilość przyjmowanych tłuszczy. Niestety każdego dnia przyjmujemy je z wieloma różnymi produktami, a te mogą nam wyrządzać wiele szkód. Złe tłuszcze można równoważyć dodatkowo tymi dobrymi, które znajdziemy chociażby w oliwie z oliwek czy w morskich rybach, które także powinniśmy wprowadzić do naszego jadłospisu.

Jeżeli chodzi o ilość dostarczanych tłuszczy, to zdrowy mężczyzna, pomiędzy dwudziestym piątym a pięćdziesiątym rokiem życia, dziennie powinien przyjmować porcję nie przekraczającą osiemdziesięciu gram tłuszczy. Nadmierne spożywanie zbyt tłustych mięs, kiełbas czy serów prędzej czy później na pewno więc niekorzystnie odbije się na naszym zdrowiu, w tym także na kondycji naszego serca.

Szeroki wybór suplementów

Obecnie na rynku możemy znaleźć bardzo szeroki wybór różnego rodzaju suplementów, których z roku na rok zdaje się przybywać. Osoby, które chcą więc dodatkowo przyjmować cenne witaminy oraz minerały, na pewno nie mają łatwego wyboru. Od pewnego czasu wyraźnie można zauważyć szczególne zainteresowanie suplementami, które w swoim składzie zawierają między innymi aminokwas nazywany argininą.

Arginina jest coraz częściej reklamowana jako doskonały suplement, który ma wpływ nie tylko na nasze serce. Tego rodzaju preparaty skutecznie mogą obniżać ciśnienie tętnicze, zmniejszać ryzyko zachorowania na zawał serca czy nawet powodować przyrost beztłuszczowej tkanki ciała. Arginina przyjmowana w niewielkich ilościach może więc mieć bardzo dobroczynny wpływ na nasz organizm.

Zbyt duże dawki argininy mogą jednak wywołać efekt zupełnie odwrotny od zamierzonego. Środek zakupiony więc w aptece może nam zacząć szkodzić, a wówczas pojawi się wiele zdrowotnych problemów, z którymi będziemy musieli się udać do lekarza specjalisty. Bez względu więc na to, na jaki suplement się zdecydujemy, pamiętajmy, że bardzo ważne jest to, by stosować go ze zdrowym rozsądkiem. Najlepiej w tym celu zapoznawać się przede wszystkim z informacjami zawartymi na ulotce bądź zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl