Jesteś tutaj » Strona główna » Zdrowie » Słodko i zdrowo, czyli jak uczyć dzieci jedzenia zdrowych słodkości

Słodko i zdrowo, czyli jak uczyć dzieci jedzenia zdrowych słodkości

  • Data dodania: 2013.06.25

Nasz język odbiera cztery główne smaki i ich mieszanki. Smaki te to słodki, słony, kwaśny i gorzki. Większość z nas najbardziej lubi ten pierwszy. Dlatego też tak chętnie i bezkrytycznie sięgamy po jego źródło, jakim są słodycze. Jesteśmy odpowiedzialni za nasze nawyki żywieniowe, bo jako dorośli możemy je zmienić. Tym bardziej odpowiadamy za nawyki żywieniowe naszych dzieci.

Cukier i cukier. Cukier jest nam potrzebny, bo krzepi, daje energię i wprawia w dobry nastrój. Mamy do wyboru dwa podstawowe rodzaje cukru. Pierwszy z nich to ten, który znajdziemy w owocach i warzywach. Drugi to białe kryształki, które wsypujemy do cukiernicy, dodajemy do herbaty i ciast. Cukier występujący w naturze nie uzależnia, ten biały niestety tak. To właśnie dlatego z trudem odrywamy się od paczki czekoladowych cukierków, opakowania krówek, bombonierki i innych łakoci.

Cukier w życiu malucha. Od ciebie zależy do jakiego smaku najbardziej przyzwyczaisz swoje dziecko. Wiele znanych firm produkujących pokarmy dla dzieci i niemowląt odchodzi od słodzenia ich ponad wszelką miarę. Dzieci karmione ulepkami kochają cukier. Dzieci karmione mniej słodkimi pokarmami i przyzwyczajane do smaku owoców, nie lgną tak rozpaczliwie do wszystkiego co słodkie i pełne niezdrowego cukru. Jeśli chcesz, by twój maluch nie uzależnił się od cukru, nie podawaj mu pokarmów, które są dla ciebie za słodkie. Słodki smak nie powinien przeważać nad smakiem pozostałych składników posiłku podawanego dziecku. Przyzwyczajaj dziecko do zdrowej, naturalnej, owocowej słodyczy.

Słodkie i szkodliwe. Najbardziej szkodliwe dla dzieci są przegryzki, łakocie i dodatki słodkie i kolorowe. Barwniki dodawane do drażetek, napojów, landrynek, posypek i gąbek powodują u dzieci nadpobudliwość psychoruchową i reakcje alergiczne. Wafelki, ciasteczka, kanapki i inne przekąski to głównie węglowodany i utwardzone tłuszcze roślinne. Słodycze te nie dają dzieciom nic oprócz dodatkowych kilogramów.

Zabronić słodyczy? Oczywiście nie! Ale warto zastąpić sztuczne i niezdrowe słodkości naturalnymi, smacznymi i nie tuczącymi słodyczami. Słodkie, smaczne i zdrowe są owoce świeże i suszone. Można je łączyć z jogurtem naturalnym lub jeść bez niczego. Słodkie i pyszne są rodzynki, śliwki suszone, figi, morele i daktyle. Dzieci kochają czekoladę. Żeby przyjemność ta była zdrowa, musi zawierać co najmniej 30 procent miazgi kakaowej. Uważaj na czekolady nadziewane. Kupuj tylko te, w nadzieniu których naprawdę są owoce, a nie barwione i sztucznie aromatyzowane mieszanki nie wiadomo czego. Zdrowe słodkości to także produkty z ziarnami, takie jak sezamki, ciastka z dynią, sezamem czy słonecznikiem. A co z lodami? Zdrowe są te, które wyprodukowano na bazie mleka i dodano do nich prawdziwe kakao, wanilię lub owoce. Nienajgorszym wyborem są też galaretki, kisiele i budynie. Nie idź na łatwiznę i nie kupuj tych, które nadają się do jedzenia po zalaniu wrzątkiem i zamieszaniu. Szybkie desery tego typu nie nadają się do jedzenia, bo są pełne chemicznych składników umożliwiających tak łatwe ich przyrządzenie, o barwnikach i aromatach nie wspominając.

Z myślą o dzieciach. Producenci oferują całą masę produktów wytwarzanych z myślą o dzieciach. Nie znaczy to niestety, że produkty te są zdrowe. Nikt oczywiście nie otruje się napojem gazowanym w kolorze fluorescencyjnej czerwieni, żółci czy błękitu. Ale napoje takie, to morze cukru, chemicznych barwników, wzmacniaczy smaku i zapachu. Podobnie ma się rzecz z batonami, które mają dawać dzieciom pożywne i zdrowe mleko. Owszem dają, ale mleko w proszku połączone z tłuszczem roślinnym, cukrem i marnej jakości czekoladą. Z myślą o dzieciach produkuje się także orzechy i rodzynki w czekoladowych lub kolorowych polewach. Orzechy i rodzynki są zdrowe, ale to czym są oblane już nie.

Witaminy w słodyczach. Tym, na co najczęściej nabierani są przez producentów ufni rodzice, jest obecność witamin w słodyczach. Na półkach sklepów znajdziesz mnóstwo witaminizowanych cukierków, żelków i innych smakołyków. Witamin w nich znikoma ilość, poza tym są one syntetyczne, a więc trudno wchłaniane przez organizm. Nie mówiąc już o ty, że wraz z nimi twoje dziecko pochłania kolejną porcję cukru, sztucznych barwników, utwardzaczy i aromatów.

Desery domowe. Przyrządzaj z dzieckiem słodkie desery domowe. Do nich też dodaje się cukru, ale jest go o wiele mniej niż w gotowych słodyczach. Róbcie wspólnie budynie i galaretki. Znajdujcie ciekawe przepisy na desery owocowe. Przyrządzajcie sorbety i sałatki. Pokaz dziecku jak smakują owoce egzotyczne: melony, mango, papaja, pitaja, granat itp. Kupcie świeżego ananasa i wydobądźcie z niego pyszny żółty środek.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 przystojniak.pl