Jesteś tutaj » Strona główna » Zdrowie » Sposoby na walkę z bólem kręgosłupa

Sposoby na walkę z bólem kręgosłupa

Schorzenia kręgosłupa są coraz częściej zaliczane do grona chorób cywilizacyjnych, tuż obok problemów kardiologicznych i chorób nowotworowych. W głównej mierze na ich rozwój ma nieprawidłowy styl życia, siedzący i mało aktywny. Wówczas nasz kręgosłup zaczyna się buntować. Jak radzić sobie z coraz częściej nękającymi nas problemami z bólem kręgosłupa? Czy jesteśmy na nie skazani?

Kręgosłup jest jednym z najważniejszych narządów ruchu. Człowiek z natury jest stworzony do chodzenia, spacerowania, biegania. Siedzący tryb życia może więc spowodować, że również my dołączymy szybko do grona osób borykających się z bólami kręgosłupa, niekiedy niestety bardzo dokuczliwymi.

Nieskuteczne leczenie farmakologiczne

Podczas gdy ból brzucha czy bóle stawów mogą być skutecznie zwalczane przez doustnie podawane leki, to jednak w ten sposób bólów kręgosłupa raczej nie zwalczymy. Oczywiście można stosować leki przeciwbólowe na własną rękę, ale miejmy świadomość, że sięgając po nie każdego dnia, tylko zrujnujemy sobie zdrowie.

Co więcej, w rzeczywistości leki przeciwbólowe nie leczą, ale tylko uśmierzają dokuczliwy ból, przynosząc chwilowe uczucie ulgi oraz wyciszenia. O wiele skuteczniejsze są zatem nieco inne metody leczenia, takie jak terapie manualne, masaże czy specjalnie dobrane ćwiczenia na kręgosłup. Warto wiedzieć, że kręgosłup składa się z kilku odcinków i ból każdego z nich jest nieco inny. Wyróżniamy odcinek szyjny, piersiowy oraz lędźwiowy.

Coraz popularniejsze terapie manualne

Jako, że coraz więcej osób zmaga się ze schorzeniami kręgosłupa, prawdziwą popularnością cieszą się dzisiaj tak zwane terapie manualne. Jednak, co należy podkreślić, ten sposób leczenia może być wykonywany tylko i wyłącznie przez w pełni doświadczoną osobę, posiadającą odpowiednią w tym kierunku wiedzę.

Terapia manualna leczy przede wszystkim przesunięcia kręgów, które bardzo często są przyczynami bólów w różnych odcinkach kręgosłupa. Kręgi, które ulegną przesunięciu, wywołują niezwykle dotkliwy ból, gdyż często uciskają na rdzeń kręgowy oraz na nerwy. Terapia manualna w skuteczny sposób zmniejsza ów ucisk, przynosząc szybko poprawę u osoby cierpiące na tego rodzaju bóle kręgosłupa. Poddanie się takiej terapii może jednocześnie w znacznym stopniu poprawić ogólne funkcjonowanie naszego kręgosłupa.

Lecznicza rola masaży

Poza terapią manualną, osoby cierpiące na bóle kręgosłupa, bardzo często szukają również ratunku w masażach, przynoszących ulgę i ukojenie w bólu. Masaże lecznicze mogą być jednak również wykonywane tylko i wyłącznie przez specjalistów z odpowiednimi kwalifikacjami. Jednak skorzystanie z jednorazowego masażu leczniczego na pewno nie przyniesie nam oczekiwanych rezultatów. By tego rodzaju terapia okazała się w pełni skuteczna, należy poddać się całej serii masaży.

Oczywiście to, w jakim stopniu oraz jak szybko masaż nam pomoże, zależy między innymi od tego, z jakim schorzeniem czy z jakim rodzajem bólu kręgosłupa się zmagamy. Bóle odcinka szyjnego oraz piersiowego można w ten sposób eliminować naprawdę szybko, nieco inaczej natomiast wygląda sprawa w przypadku dyskopatii, czyli uszkodzenia krążka międzykręgowego. Wówczas leczenie może się przedłużyć, więc warto się uzbroić
w cierpliwość.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Na pewno wszyscy znają słynną zasadę, według której lepiej zapobiegać niż leczyć. Profilaktyka ma istotne znaczenie również w przypadku schorzeń kręgosłupa, więc warto to mieć na uwadze. Jeśli już teraz spędzamy wiele czasu przed ekranem komputera, prowadząc siedzący tryb życia, na pewno powinniśmy zdecydować się na zapobieganie bólom kręgosłupa, które prędzej czy później mogłyby nas dotknąć.

Dużą rolę w profilaktyce schorzeń kręgosłupa odgrywa oczywiście ruch, który jest najlepszym lekarstwem również na wszelkiego rodzaju pojawiające się bóle tego narządu ruchu. Ćwiczenia na kręgosłup możemy wykonywać nawet w domu, znajdując zaledwie kilka wolnych chwil. Jednym z najbardziej popularnych jest chyba słynny „koci grzbiet”, polegający na wygięciu kręgosłupa w charakterystyczny łuk.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl