Jesteś tutaj » Strona główna » Zdrowie » Sposoby na wydłużenie życia

Sposoby na wydłużenie życia

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Cambridge wynika, że życie można wydłużyć nawet o około piętnaście lat. Ryzyko śmierci może zmniejszać wiele rozmaitych czynników, począwszy od diety, poprzez aktywność fizyczną i unikanie używek. Co ciekawe, na długość życia nie ma wpływu przynależność społeczna czy wskaźnik BMI. Zdaniem ekspertów każdy z nas może więc postarać się o przedłużenie własnej egzystencji.

Chyba marzeniem każdego mężczyzny jest jak najdłuższe życie w zdrowiu i sprawności fizycznej. Współczesna medycyna jest na bardzo wysokim poziomie, ale wciąż nie mamy skutecznych leków na schorzenia nowotworowe czy układu krążenia. To właśnie te choroby znajdują się w czołówce najbardziej groźnych czynników, zagrażających życiu ludzkiemu.

Przeciętna długość życia

Dziedziną zajmującą się przedłużaniem życia jest gerontologia biomedyczna. Jej celem jest odwracanie lub spowalnianie procesów starzenia, tak by wydłużyć maksymalną długość życia. Obecnie przeciętna długość życia populacji jest nieco zaniżana przez wysoką śmiertelność niemowląt oraz dzieci (choroby zakaźne, problemy żywieniowe). Do takich czynników należą również wypadki oraz wspomniane schorzenia nowotworowe czy układu krążenia.

Przeciętna długość życia w naszym kraju wynosi osiemdziesiąt lat w przypadku kobiet oraz siedemdziesiąt jeden w przypadku mężczyzn. Przedłużanie długości życia można osiągnąć za pomocą różnych czynników. Największe znaczenie wydaje się mieć jednak dieta, ćwiczenia fizyczne oraz unikanie zanieczyszczeń, na przykład palenia papierosów.

Dieta na wydłużenie życia

Niewątpliwie na naszą długość życia bardzo duży wpływ ma dieta. W obecnych czasach nasze organizmy niestety są atakowane przez wiele sztucznych substancji, barwników, konserwantów oraz polepszaczy, które nie pozostają bez wpływu na nasze zdrowie. Chcąc skutecznie wydłużyć swoją długość życia, należy zadbać o to, by dieta była właściwie zbilansowana i składała się w miarę możliwości z jak największej ilości produktów ekologicznych. Regularne spożywanie pokarmów wysoko przetworzonych jest określane mianem cichego zabójcy ludzkiego organizmu.

Badacze z Uniwersytetu w Birmingham doszli do wniosku, iż najskuteczniejszym sposobem na przedłużanie życia jest dieta niskokaloryczna. Jako przykład podali dietę śródziemnomorską. Rzeczywiście, jeśli się przyjrzeć bliżej mieszkańcom krajów usytuowanych nad Morzem Śródziemnym, można zauważyć, że zachorowalność na choroby nowotworowe oraz układu krążenia jest tam bardzo niska. Naukowcy wysnuli również tezę, iż dieta niskokaloryczna ma pozytywny wpływ na poziom 8-hydroksyguanozyny, który jest markerem zniszczonych DNA. A niszczenie DNA jest w dużym stopniu powiązane z szybciej następującym procesem starzenia się.

Rzuć palenie

Czynnikiem, który ma bardzo duży wpływ na długość życia jest także palenie papierosów. Niestety z roku na rok odnotowywana jest coraz większa zapadalność na chorobę nowotworową płuc, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. W większości przypadków rak płuc jest spowodowany paleniem, a rozpoznany w zaawansowanym stadium daje bardzo nikłe szanse na wyzdrowienie.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że rzucenie palenia nie jest łatwe, ale na szczęście możemy liczyć na pomoc ze strony fachowców. Dla osób, które raz na zawsze chcą wyjść z nałogu papierosowego tworzone są różne terapie. W zwalczaniu nałogu pomocne są także plastry antynikotynowe, pastylki do ssania oraz gumy do żucia.

Śmiej się!

Naukowcy zgodnie twierdzą, że osoby, które śmieją się przynajmniej piętnaście minut dziennie żyją średnio nawet o osiem – dziewięć lat dłużej. Co więcej, pozytywne emocje wyrażane w czasie śmiechu są także w stanie skutecznie ochronić nas przed zawałem serca. Tak wniosek wysnuł jeden z badaczy z Uniwersytetu w Baltimore, przeprowadzając eksperyment na dwudziestoosobowej grupie osób. Okazało się, iż częste uśmiechanie się
w czasie oglądania komedii powodował efekt podobny do tego w czasie ćwiczeń fizycznych. Śmiech przyczyniał się do rozszerzania naczyń krwionośnych, większego przepływu krwi oraz pobudzał wydzielanie endorfin.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl