Jesteś tutaj » Strona główna » Zdrowie » Sposoby na zachowanie dobrej pamięci

Sposoby na zachowanie dobrej pamięci

  • Data dodania: 2012.10.19

Z biegiem lat nasza pamięć zwykle zaczyna szwankować. Często sami przed sobą tłumaczymy się, że to normalne, ponieważ wiek robi swoje, jednak wcale tak być nie musi. O dobrą pamięć w późnym wieku należy dbać już w młodości. Dzięki kilku prostym zasadom możemy cieszyć się nią przez całe życie

Codziennie trenujmy pamięć

By nasza pamięć była niezawodna, należy ją trenować w każdym możliwym momencie. Jak się okazuje, nasz mózg nawet z upływem lat może okazać się bardzo chłonny i plastyczny. Jednak sukcesu nie osiągniemy bez ciężkiej pracy. By trening nie był monotonny, możemy zastosować mnemotechniki, czyli specjalne techniki pamięciowe. Ich podstawą jest zapamiętywanie poprzez skojarzenia. Badania wykazały, że ten sposób jest o wiele bardziej skuteczny niż „wkuwanie” na pamięć słów czy liczb. Jeśli jednak wolimy klasyczną naukę, możemy ją stosować właściwie w dowolnym momencie. Np. każdego dnia nauczmy się jakiegoś nr telefonu, daty, z którą się coś wiąże lub postawmy na naukę słówek języka obcego. Oczywiście stale należy utrwalać to, co już zdążyliśmy przyswoić. Dzięki tej prostej metodzie będziemy mogli się cieszyć znakomitymi wynikami.

Odpowiednia dieta to podstawa

Same ćwiczenia pamięci nie są jednak wystarczające. By nasz mózg pracował na pełnych obrotach, należy zadbać o zdrowe odżywianie. Właściwie zbilansowana dieta jest ważnym elementem naszej kondycji umysłowej. Spożywane przez nas pokarmy powinny zawierać duże ilości białka, a więc przede wszystkim warto postawić na nabiał, niektóre rodzaje mięs, owoce morza czy rośliny strączkowe. Dobrą pracę mózgu zapewniają także węglowodany uwalniające glukozę. Jednak w tym przypadku najlepiej włączyć do diety posiłki zawierające cukry złożone, które występują w ciemnym pieczywie, owocach lub warzywach. Dzięki takiemu systemowi odżywiania, nie tylko nasza pamięć będzie niezawodna, ale także ogólny stan zdrowia się polepszy.

Unikajmy stresu

Stres jest zabójcą naszej pamięci. Wówczas, gdy przeżywamy jakiś trudniejszy moment, nasza pamięć nie działa już tak dobrze. Pewnie nie raz zdarzyło nam się zauważyć, że w stresującej sytuacji zapominaliśmy o najprostszych rzeczach. By do tego nie dopuszczać, starajmy się unikać takich momentów. Doskonałym sposobem na walkę ze stresem jest relaksacja, która pozwoli się wyciszyć i powrócić do równowagi. Znakomicie się do tego nadają ćwiczenia fizyczne, łagodna muzyka, spotkania z przyjaciółmi lub oddawanie się ulubionemu hobby. Jeśli będziemy umieli się zrelaksować, nasza pamięć powinna działać bez zarzutu.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl