Jesteś tutaj » Strona główna » Zdrowie » Świeże soki a kartonowe – które lepiej pić?

Świeże soki a kartonowe – które lepiej pić?

  • Data dodania: 2014.05.19

Soki owocowe i warzywne są powszechnie uważane za źródło cennych dla naszego organizmu witamin, soli mineralnych i innych składników. Tymczasem okazuje się, że nie każdy sok kartonowy będzie sokiem zdrowym. Dlaczego? Soki, które znajdziemy na sklepowych półkach są poddawane procesowi pasteryzacji, który pozbawia napój większości jego odżywczych wartości.

Poza tym, że soki kartonowe są pasteryzowane w wysokiej temperaturze, to na dodatek takie napoje bardzo często są rozcieńczane z wodą, dodaje się do nich także cukier oraz popularne słodziki. Wszystkie te składniki powodują, że pierwotnie zdrowy sok przestaje być źródłem cennych składników odżywczych.

Jaki powinien być zdrowy sok?

Jeśli zależy nam na tym, by naprawdę sięgać po wartościowe napoje, powinniśmy wiedzieć o tym, że tak naprawdę żaden kartonowy sok, który będzie miał kilkumiesięczną wartość do spożycia nie będzie stanowił pełnowartościowego soku. O wiele zdrowsze są natomiast soki ze świeżo wyciskanych owoców i warzyw, które można samodzielnie przyrządzać we własnej kuchni.

Soki kartonowe są napojami wzbogacanymi chemicznie różnymi dodatkami, takimi jak chociażby syrop glukozowo-fruktozowy czy kwas cytrynowy. Badania przeprowadzone przez naukowców dowiodły, że zawarty w sokach kwas cytrynowy na dłuższą metę może prowadzić do naruszenia pracy komórek nerwowych, co oznacza, iż związek ten najzwyczajniej  uszkadza mózg. Chociażby z tej prostej przyczyny warto zrezygnować z picia soków kartonowych.

Soki znajdujące się w kartonowych opakowaniach często wzbogacane są także syntetyczną witaminą C. Oczywiście związek ten w rzeczywistości ma niewiele wspólnego z naturalną witaminą. Ostatnio coraz częściej można usłyszeć na temat szkodliwości syntetycznej witaminy C na ludzki organizm.

Co jeszcze znajduje się w sokach kartonowych?

W wielu sokach w kartonie poza sztuczną witaminą C można znaleźć również kwasy (znajdują się one między innymi w sokach cytrusowych, ale nie tylko). Kwasy mogą prowadzić do nadwrażliwości zębów, a przy okazji niszczyć szkliwo. Dlatego zaleca się unikania picia soków tuż po wyszczotkowaniu zębów.

Ponadto w sokach coraz częściej można odnaleźć substancję o nazwie sorbitol (głównie
w sokach gruszkowych, jabłkowych i śliwkowych). Sorbitol – oznaczony symbolem E420 to organiczny związek chemiczny o bardzo słodkim smaku. Substancja ta w związku z procesem fermentacji zachodzącym w jelicie grubym może doprowadzać do powstawania gazów. Od tego składnika wolne są natomiast soki z winogron oraz białych cytrusów.

Zalety świeżo wyciskanych soków

Świeżo wyciskane soki to jedna z najprostszych możliwości dostarczenia organizmowi cennych składników budulcowych w odpowiedniej ilości. W domu możemy produkować własne świeże soki, nie tylko owocowe, ale również warzywne czy owocowo-warzywne. Takie napoje będą o wiele zdrowsze od soków kartonowych, które często leżą na półkach długimi miesiącami, a nawet latami.

Świeżo wyciskane soki mogą być prawdziwą witaminową bombą, a co więcej, można dodać do nich zioła czy przyprawy, za smakiem których może nie przepadamy. Nie każdy z nas lubi też selera czy pietruszkę, a takie warzywa można spokojnie „przemycić”, dodając je do soku.

Zaletą świeżo wyciskanych soków jest także fakt, iż takie napoje znakomicie alkalizują cały organizm. To szczególnie ważna informacja dla tych osób, które żywią się na co dzień białym pieczywem, mięsem, cukrem i innymi zakwaszającymi produktami. Soki przywracają w naturalny sposób prawidłowe pH, a to oznacza, że zyskujemy energii, poprawia nam się jasność umysłu, a nawet stan skóry.

Podsumowując, warto jeszcze dodać, że soki wyciskane ze świeżych owoców i warzyw są w stanie wzmacniać system odpornościowy, doskonale oczyszczają organizm, a składniki w nich zawarte skutecznie chronią przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi. Co więcej, cenowo sporządzenie takiego soku wychodzi znacznie taniej od kupowania soków kartonowych. Oczywiście każdy z nas sam zadecyduje, po który z produktów sięgnie, jednak zanim wybierzemy sok z kartonu, warto pomyśleć o własnym zdrowiu…

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl