Jesteś tutaj » Strona główna » Zdrowie » Twoje dziecko moczy się w nocy, jak mu pomóc?

Twoje dziecko moczy się w nocy, jak mu pomóc?

  • Data dodania: 2013.08.16

Moczenie nocne. Moczenie nocne, czyli nie trzymanie moczu podczas snu i mimowolne oddawanie go jest problemem, który dotyka dość dużej liczby dzieci. Schorzenie to diagnozuje się wówczas, gdy dziecko pojęło na czym polega trening czystości, skończyło pięć lat, a nadal moczy się w nocy. Obecnie wiadomo, że w większości przypadków schorzenie to dziedziczone jest po rodzicach. Istnieją dwie postacie tego schorzenia: moczenie monosymptomatyczne i moczenie nie monosymptomatyczne. Moczenie monosymptomatyczne czyli pierwotne występuje tylko w nocy i nie daje innych objawów. Ten typ schorzenia rozpoznaje się u dzieci, które nigdy nie przestały się moczyć lub moczą się bez przerwy od kilku miesięcy. Moczenie nie monosymptomatyczne daje znać o sobie zarówno w nocy jak i za dnia. W nocy łóżko jest mokre, a w ciągu dnia dziecko odczuwa naglące parcia na pęcherz, popuszcza mocz, często oddaje mocz małymi porcjami. Za przyczynę nie monosymptomatycznego moczenia nocnego uważa się wadę układu moczowego, konsekwencją której jest zbyt mała pojemność pęcherza lub wadę układu nerwowego. Jednostkę tę diagnozuje się u dzieci, które nie moczyły się przez ostatnie pół roku i nie były w związku z tym leczone.

Pierwsza pomoc ojcowska. Pierwsza pomoc dziecku, które ma problemy z drogami moczowymi polega na zauważeniu tych problemów i obserwacji ich. Rozmawiaj często ze swoim dzieckiem, stwórz atmosferę, w której nie będzie się ono obawiało powiedzieć ci o swoich dolegliwościach i kłopotach. Tłumacz mu, że nie jest odpowiedzialne za swoje dolegliwości. Najgorsze co możesz zrobić, to krytykowanie dziecka za to, że się moczy, dziwienie się, wyśmiewanie go, porównywanie z dziećmi, które nie mają takich kłopotów i czekanie aż samo przejdzie. Nie przejdzie, bo to konkretne schorzenie wymagające specjalistycznego leczenia.

Wizyta lekarska. Do lekarza rodzinnego musisz się zgłosić jeśli twoje dziecko nagle zaczęło moczyć się w nocy lub w dzień i problem się powtarza. Lekarz powinien zobaczyć dziecko, które nie przestało się moczyć pomimo skończenia pięciu lat. Wizyta w gabinecie jest potrzebna, gdy dziecko pędzi do łazienki na złamanie karku, gdy często nie udaje mu się dotrzeć do domu w suchym ubraniu, bo miewa nagłą potrzebę oddania moczu. Spotkanie z lekarzem jest konieczne, gdy dziecko chodzi do łazienki częściej niż inni i oddaje niewielkie ilości moczu. Kontakt ze specjalistą jest potrzebny, gdy dziecko narzeka na ból i dyskomfort w trakcie oddawania moczu.

Nie twoja wina! Nie słuchaj znajomych i opinii, w myśl których moczenie nocne jest skutkiem problemów emocjonalnych dziecka związanych z sytuacją rodzinną. Zdarza się tak w sporadycznych przypadkach, ale najczęściej jest odwrotnie; problemy emocjonalne i społeczne nawarstwiają się na skutek przedłużającego się, nie leczonego moczenia nocnego. Nie szukaj winy w sobie i nie odwlekaj przez to wizyty u specjalisty. Im wcześniej problem zostanie zdiagnozowany i opanowany, tym mniej spowoduje wtórnych problemów emocjonalnych u dziecka i tym mniejszy będzie miało wpływ na waszą wzajemną relację.

O co zapyta lekarz? Moczenie nocne jest schorzeniem, którego nie da się zbadać w gabinecie. Wszystko opiera się więc o wywiad z dzieckiem i jego rodzicami. Lekarz zapyta cię czy ty lub któreś z twoich rodziców miało podobny problem. Zapyta też o to kiedy wystąpiło moczenie nocne. Poprosi także o podanie częstości i intensywności moczenia nocnego dziecka. Na pewno zapyta o to, czy dziecko miewa parcia naglące, jak często i ile oddaje moczu w ciągu dnia, czy odczuwa przy tym dyskomfort i ból. Wywiad to nie wszystko. Kolejnym etapem diagnozy są badania specjalistyczne, mające na celu dokładne określenie przyczyny schorzenia. Diagnostyka obejmuje badanie czucia na kroczu, badanie USG nerek i pęcherza, a także badania moczu w celu oznaczenia ciężaru właściwego moczu dziennego i nocnego.  

Jak to się leczy? Moczenie nocne nie monosymptomatyczne leczy się poprzez eliminowanie objawów występujących w ciągu dnia. Najefektywniejszą metodą leczenia moczenia nocnego jest uroterapia, zwana także rehabilitacją pęcherza. Leczenie to polega na stopniowej zmianie niewłaściwych przyzwyczajeń w zakresie przyjmowania płynów i oddawania moczu. Dzieci mające problem z mokrymi nocami leczone są też farmakologicznie. Najpopularniejszym i dającym najlepsze efekty lekiem jest tu octan desmopresyny. Zadowalające efekty daje też włączenie tak zwanego alarmu nocnego. Metoda polega na stosowaniu specjalnej bielizny z czujnikami, które reagują głośnym dźwiękiem na pojawienie się moczu. Początkowo dziecko wybudzane jest przez sygnał dźwiękowy. Z czasem sygnał o wypełnionym pęcherzu wzmacniany bodźcem słuchowym staje się na tyle silny, że mózg dziecka odbiera go samodzielnie – bez wsparcia dźwięku. Po kilkunastu tygodniach terapii dziecko budzi się samo, gdy pęcherz daje sygnał, że jest pełny.

Psychologiczne skutki moczenia nocnego u dzieci. Dziecko moczące się w nocy zdaje sobie sprawę z tego, że robi coś, czego nie powinno, czego nie robią inne dzieci, co sprawia kłopoty itp. Świadomość ta powoduje unikanie noclegów poza domem, gorsze myślenie o sobie, poczucie winy i obniżenie samooceny. Dlatego tak ważne jest byś tłumaczył dziecku, że nie jest jego winą to co się z nim dzieje, że mu pomożesz i że to na pewno minie. Czasy, w których uważano moczenie nocne za skutek nieprawidłowości w rodzinie należą do przeszłości. Dziś wiadomo, że jest to schorzenie urologiczne wymagające przede wszystkim specjalistycznego leczenia.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2020 przystojniak.pl