Jesteś tutaj » Strona główna » Zdrowie » Wpływ diety na płodność mężczyzn

Wpływ diety na płodność mężczyzn

Wysoko przetworzone pokarmy, czerwone mięso oraz tak zwana „śmieciowa żywność” – to tylko kilka przykładów produktów, które mogą przyczyniać się do obniżenia męskiej płodności. Dieta oparta na wyżej wymienionych składnikach nie tylko będzie wrogiem dla twojego zdrowia, ale może też upośledzać jakość nasienia. Zanim więc razem z partnerką rozpoczniesz starania o dziecko, zadbaj o właściwy jadłospis.

Coraz większa liczba mężczyzn w naszym kraju ma problemy z płodnością. Trudności z poczęciem potomka mogą być związane z różnymi czynnikami, między innymi z paleniem papierosów, spożywaniem dużych ilości alkoholu oraz z nieprawidłowym stylem życia. Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców wyraźnie pokazują, że właściwie zbilansowana dieta ma bardzo duży wpływ zarówno na kobiecą, jak i na męską płodność.

Cynk i kwas foliowy

Szczególnie ważnymi składnikami w diecie przyszłego taty są mikroelementy, zwłaszcza cynk  oraz kwas foliowy. Cynk korzystanie wpływa na funkcjonowanie narządów płciowych, a jego niedobór może zmniejszać poziom testosteronu oraz objętość nasienia. Znakomitym źródłem cynku będą pestki dni, nasiona roślin strączkowych oraz produkty pochodzące z pełnego przemiału, a więc pieczywa razowe, kasze. Cynk w swoim składzie zawierają także ostrygi, które już od wieków określane są mianem naturalnych afrodyzjaków.

W jadłospisie mężczyzny nie może również zabraknąć kwasu foliowego, chociaż przyjęło się sądzić, że związek ten powinien być dostarczany głównie do organizmu kobiet planujących zajście w ciążę. Tymczasem kwas foliowy jest istotny dla obojga przyszłych rodziców. Ma za zadanie wspierać funkcjonowanie układu krwiotwórczego oraz dotleniać tkanki. Niedobór kwasu foliowego u mężczyzn może prowadzić do obniżenia objętości nasienia. Najcenniejsze źródło kwasu foliowego stanowią warzywa liściaste (sałata, cykoria, szpinak), owocowe cytrusowe, nasiona roślin strączkowych oraz drożdże.

Tłusty nabiał i witamina E

Badania przeprowadzone pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku wykazały, że pełnotłusty nabiał jest dość znaczącym pokarmem w diecie mężczyzn, mającym wpływ na płodność. Udowodniono, że spożywanie jednej porcji pełnotłustego nabiału (na przykład mleka) zmniejsza ryzyko tak zwanej niepłodności owulacyjnej o kilkadziesiąt procent. Dlatego mężczyznom planującym potomstwo zaleca się jedzenie każdego dnia co najmniej jednej porcji pełnotłustego nabiału.

Ważnym składnikiem związanym z męską płodnością jest również witamina E. Jej niedobór przyczynia się do zwiększonej produkcji tak zwanego hormonu gonadotropowego, a ten z kolei może powodować zwyrodnienia plemników. Nie bez powodu więc witamina E jest przez specjalistów określana mianem „witaminy płodności”. Witaminę E do organizmu dostarczymy wraz z olejami roślinnymi (w szczególności z olejem słonecznikowym), orzechami laskowymi, żółtkami jaj.Spore ilości witaminy E znajdują się również w warzywach liściastych oraz w zielonej natce pietruszki.

Czego unikać?

Starając się skomponować właściwie zbilansowaną dietę, musimy także wyeliminować niezdrową żywność, która znacznie zmniejsza szanse na poczęcie dziecka. W jadłospisie nie powinny znajdować się przede wszystkim szkodliwe dla zdrowia tłuszcze „trans”, które znajdują się głównie we frytkach, tłustym mięsie oraz w ciastkach. Związki te nie tylko są odpowiedzialne za rozwój chorób krążenia. Coraz częściej mówi się także o ich wpływie na męską płodność.

Z diety warto również wyeliminować węglowodany proste, czyli cukry. Substancje te podnoszą poziom cukru we krwi, powodując wahania insuliny. To z kolei może stać się podstawą do zaburzeń w gospodarce hormonalnej naszego organizmu. Ograniczmy więc sięganie po słodycze, słodkie napoje oraz białe pieczywo.

Jeszcze jednym związkiem, który może mieć szkodliwy wpływ na męską płodność jest kofeina, którą również warto ograniczyć. Co prawda trzysta miligramów kofeiny nie będzie miało większego wpływu na jakość nasienia czy ruchliwość plemników, ale już nieco większe dawki mogą powodować kłopoty z płodnością.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl