Jesteś tutaj » Strona główna » Zdrowie » Wrzody żołądka i dwunastnicy - jak z nimi żyć?

Wrzody żołądka i dwunastnicy - jak z nimi żyć?

  • Data dodania: 2012.04.22

Choroby układu pokarmowego są powoli zaliczane do grona schorzeń cywilizacyjnych, na które zapada coraz większa liczba osób. Wśród nich jedną z najczęściej diagnozowanych dolegliwości jest choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, na którą choruje już co dziesiąta osoba.

Wrzody najczęściej pojawiają się w dwunastnicy, a co więcej, na chorobę tą zdecydowanie częściej zapadają mężczyźni. Wbrew pozorom, ze schorzeniem tym można żyć, chociaż należy przestrzegać ścisłej diety oraz odstawić wszelkiego rodzaju używki.

Jakie czynniki powodują wrzody?

Wrzody powstają na skutek różnych czynników. Zdecydowana część z nich wywoływana jest przez zakażenie bakterią Helicobacter pylori. To właśnie ta bakteria odpowiedzialna jest aż za około osiemdziesiąt – dziewięćdziesiąt procent występowania wszystkich przypadków wrzodów.

Wrzody żołądka oraz dwunastnicy mogą jednak wystąpić również na skutek innych czynników – mogą je powodować między innymi niesteroidowe leki przeciwzapalne, czynniki genetyczne oraz palenie papierosów. Do rzadszych przyczyn należy natomiast zaliczyć między innymi nadczynność przytarczyc, zakażenie wirusem HSV, zespół rakowiaka oraz zwężenie dwunastnicy.

Początki tej choroby najczęściej przypadają na dwudziesty rok życia. Schorzenie to coraz częściej dotyka osób prowadzących szybki tryb życia, które są w ciągłym pośpiechu, w stresie.

Objawy i diagnostyka

W leczeniu wrzodów żołądka oraz dwunastnicy bardzo ważne jest stosunkowo szybkie rozpoznanie choroby. Jeśli więc już od dłuższego czasu cierpisz na ból występujący w nadbrzuszu, pojawiający się po około dwóch godzinach od zjedzenia posiłku, wówczas warto zdecydować się na wizytę u lekarza. Być może to właśnie początki choroby wrzodowej.

Oprócz ból w nadbrzuszu, najbardziej typowych dla tej choroby, za objawy, które mogą sygnalizować to schorzenie, trzeba też uznać zaparcia, które mogą pojawiać się na przemian z biegunkami, utratę apetytu, zgagę, kwaśne bądź gorzkie odbijanie, wzdęcia. Warto także wiedzieć, że bóle żołądka pojawiają się głównie nad ranem (na czczo) oraz w nocy.

Badaniem, które potwierdzi obecność wrzodów jest gastroskopia. To jednak nie jedyna metoda diagnozowania wrzodów żołądka oraz dwunastnicy. Jeśli brane jest pod uwagę zakażenie Helicobacter pyli, wówczas pacjent może zostać także poddany specjalnym testom oddechowym, testom serologicznym oraz testom na antygeny tej bakterii w kale – są to często wykorzystywane metody nieinwazyjne rozpoznawania wrzodów.

Żywienie w chorobie wrzodowej

Pomimo tego, iż choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy wydaje się być stosunkowo groźnym schorzeniem, to można z nią normalnie funkcjonować. Bardzo istotnym elementem leczenia jest dieta, na którą musi przejść każdy pacjent, u którego zostanie wykryte owrzodzenie żołądka.

Dietetycy zalecają przede wszystkim dietę łatwostrawną, w której znajdą się substancje pobudzające wydzielanie soków żołądkowych. Poza tym, że taka dieta ma nam dostarczać energię oraz wszystkie składniki odżywcze, to musi jednocześnie nie podrażniać błony śluzowej żołądka. Wszelkie potrawy ciężkostrawne czy pikantne należy całkowicie wyeliminować z jadłospisu. Dobrze jest jeść małymi porcjami, a częściej, gdyż w ten sposób sok żołądkowy będzie mógł być na bieżąco mieszany z dostarczanym pokarmem.

Warto także sobie zdawać sprawę z produktów, które mogą nasilać objawy choroby wrzodowej. Należą do nich między innymi: kawa, herbata, cebula, tłuste potrawy, zupy na mięsnych wywarach. Spożycie takich dań należy ograniczyć do minimum, a zastępować je posiłkami przygotowanymi z chudego mięsa, kaszy, twarogu oraz z jasnego pieczywa.

Kontrowersje może budzić to, że eksperci zalecają zrezygnowanie z surowych warzyw oraz owoców, które są przecież powszechnie uznawanym źródłem zdrowia. W chorobie wrzodowej natomiast takie produkty mają bowiem drażniące działanie na błonę żołądka.

Bardzo ważne jest również wyeliminowanie wszelkiego rodzaju używek, a więc alkoholu oraz papierosów. Zwłaszcza palenie papierosów może powodować o wiele trudniejsze gojenie się wrzodów, a także znacznie zwiększać ryzyko ich ponownego powrotu.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2020 przystojniak.pl