Jesteś tutaj » Strona główna » Zdrowie » Zapalenie zatok - jak je zdiagnozować i jak walczyć z tą przypadłością
Zapalenie zatok - jak je zdiagnozować i jak walczyć z tą przypadłością
- Data dodania: 2012.07.17

Zapalenie zatok to wyjątkowo nieprzyjemna przypadłość, która musi być leczona. Choroba ta, to inaczej stan zapalny zatok przynosowych. Można wyróżnić cztery typy jej występowania:
- Zapalenie zatok czołowych
- Zapalenie zatok szczękowych
- Zapalenie zatok sitowych
- Zapalenie zatoki klinowej
Przyczyny występowania tej choroby
Do najczęstszych przyczyn pojawienia się zapalenia zatok należą: zakażenie wirusem, nieżyt nosa lub astma oskrzelowa, przebywanie w pomieszczeniu zanieczyszczonym pyłami lub dymami, próchnica zęba i wszelkie obrzęki występujące w jamie nosa.
Jeśli lekarz zdiagnozuje u nas zapalenie zatok, należy jak najszybciej podjąć odpowiednie leczenie, ponieważ wszelkie zaniedbania mogą powodować nawroty choroby. Poza tym nie warto narażać się na żmudną i męczącą terapię.
Odmiany zapalenia zatok
Można wyróżnić kilka odmian tej choroby i dokonać podziału ze względu na jej postać. Wyróżniamy:
- Ostre zapalenie zatok
- Podostre zapalenie zatok
- Nawracające ostre zapalenie zatok
- Przewlekłe zapalenie zatok
- Zaostrzenie przewlekłego zapalenia zatok
Leczenie będzie oczywiście uzależnione od typu, który nas dotyczy. By nie zaniedbać tej choroby trzeba właściwie zdiagnozować objawy zapalenia zatok
Objawy
Do podstawowych objawów towarzyszących chorobie należą: bóle w okolicy nosa, bóle głowy, zębów, kaszel, niedrożność nosa, uczucie zatkanych uszu, ból głowy w okolicy czoła zwłaszcza podczas schylania się, osłabienie organizmu oraz zaburzenia węchu. Intensywność występowania owych objawów jest uzależniona od tego, z jaką postacią zapalenia mamy do czynienia. Przy odmianie podostrej symptomy mogą być mniej uciążliwe, niż w przypadku nawracającego ostrego zapalenia zatok.
Jak leczyć zatoki
Leczenie będzie uzależnione od diagnozy lekarza. Dlatego też w pierwszej kolejności trzeba udać się do specjalisty w celu wykonania badania. Gdy lekarz stwierdzi zapalenie zatok, przepisze leki i przekaże swoje zalecenia trzeba się będzie do nich bezwzględnie stosować. Jednak oprócz stosowania rad lekarskich, warto wdrożyć w życie klika dodatkowych zabiegów, które mogą być wykonywane we własnym domu. Bardzo pomocna w leczeniu chorych zatok jest inhalacja. Wystarczy do tego przygotować miskę z gorącą wodą i wlać do niej kilka kropel płynu do inhalacji lub naparu ziołowego. Zabieg taki należy powtarzać kilka razy. Można także postawić na gorące okłady, które będziemy stosować na skronie. Poza tym, w trakcie leczenia należy uważać na przeciągi i unikać pomieszczeń klimatyzowanych, a jeśli leczenie choroby odbywa się zimą, trzeba pamiętać o dostosowaniu ubioru do panującej na dworze temperatury.
Nie bagatelizujmy zapalenia zatok, ponieważ nieleczenie tej przypadłości może się wiązać z potrzebą zastosowania długiej i męczącej terapii, a także z częstymi nawrotami choroby.
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2023 przystojniak.pl